LONDON GOLD 17.09.2015 PM 1117.50 USD -0.65 USD   * * *   LONDON SILVER 01.01.1970 --- USD +0.00 USD

Odporučit známemu

captchaaa

 

„Zlato a striebro sú peniaze. Všetko ostatné je úver.“

J.P.Morgan

 



 

 

  • Zlato je jedna z najvzácnejších komodít
  • Zlato sa považuje za hodnotu už viac ako 6000 rokov
  • Zlato je pradávny a časom osvedčený spôsob uloženia peňazí
  • Zlato je uznávané ako univerzálna mena
  • Zlato je trvalé a ľahko likvidné
  • Zlato je najlepšia ochrana pred infláciou
  • Zlato je oslobodené od dane z pridanej hodnoty

Zlato sa považuje za najbezpečnejší platobný prostriedok a preto je na celom svete aj najbezpečnejšou investíciou do majetku. Dôvodom je udržanie si hodnoty tohto drahého kovu. Pretože ani vlády ani centrálne banky nedokážu zlato umelo vyrobiť, nemôže byť tento drahý kov znehodnocovaný inflačným požívaním. Zlato je týmto nie len istotou pre menové rezervy, ale poistenie proti finančným krízam.

Mnoho renomovaných správcov majetku zmiešava zlato vo forme akcií zlatých baní a formy cenných papierov vo svojich fondoch a portfóliách. Ultimatívnu istotu ale v konečnom dôsledku ponúka len samostatné, bezprostredné vlastníctvo drahého kovu.
Individuálne GoldConto – otvorenie Zlatého depozitu sa začína jednorazovým poplatkom vo výške 390€. V trezore sa uschováva poistené fyzické zlato s investičnou rýdzosťou 999,9. Po realizácii prvého vkladu získava klient prístupové údaje k on-line účtu. Prostredníctvom vlastného konta sa dá realizovať pravidelný mesačný nákup, ako aj jednorazový nákup. Klient má pritom zabezpečenú vysokú flexibilitu podobne ako v prípade bežného účtu: nelimitovaná výška nákupov, ľubovoľné prerušenie nákupov, neobmedzená možnosť čiastočných výberov. GoldConto umožňuje otvoriť aj jeden účet pre dvoch klientov so samostatným prístupom alebo uzavrieť sporenie pre dieťa.

 


 

Zlato Zlato


 

Napriek tomu, že sa dnes zlato nepoužíva ako bežné platidlo, ľudia investujú do zlata na celom svete ako nikdy predtým. Prečo je to tak? Investícia do zlata sa totiž stala v tomto období finančných tiesní a ekonomických otrasov novo objaveným prostriedkom na zabezpečenie a ochranu majetku. Zlato má totiž 6000 ročnú tradíciu a históriu stability!


 

Asi málokto by si 1.1.2001 dovolil tvrdiť, keď unca zlata nemala cenu ani 300$, že za menej ako desaťročie bude zlato štyrikrát drahšie... Je to však realita! Už v polovici marca 2008 cena prvýkrát prelomila hranicu 1000$ za uncu (aj keď iba na chvíľu).


 

Hodnota zlata
od 1.6.2001 do 1.12.2010
+419%

graf hodnota zlata

Dalo sa predpokladať, že dlhodobé prelomenie magickej hranice nastane veľmi skoro. Stalo sa tak ráno 2.10.2009 kedy bola cena unce zlata poslednýkrát stanovená trojciferným číslom. A navyše pozorujeme zaujímavý fakt – nielenže sa odvtedy cena pohybuje nad touto hranicou – ale padli aj ďalšie rekordy. Postupne 1200$, 1300$ a nakrátko dokonca aj 1400$ za uncu!



 

Prečo kupovať zlato?

Dôvod je veľmi jednoduchý – rozumejú mu aj ľudia neznalí v otázkach financií a ekonomiky. Papierové peniaze mali kedysi oporu v zlatých rezervách. Toto pravidlo však prestalo platiť od začiatku 70-tych rokov 20.storočia – prestal platiť tzv. zlatý štandard. Nie je možné aby akákoľvek krajina vydávala ľubovoľné množstvo papierových peňazí tak, aby táto mena nikdy nestratila svoju hodnotu. Zlato je vlastne uchovávateľom hodnoty prakticky nezávislej na ekonomických podmienkach. Zlato si vždy uchová svoju hodnotu.


 

Zlato si drží kúpnu silu



 

Kam môže ísť cena zlata?

Nikto nevie ako sa bude vyvíjať cena zlata. Všetci, ktorí ho majú nakúpené tvrdia, že pôjde vysoko. A aj keď väčšina analytikov tvrdí, že pôjde na úroveň 1500$, 2000$, či možno 3000$ za niekoľko rokov, stále sa tieto odhady zakladajú na tom, že svet bude aj naďalej taký ako doteraz. Avšak svet sa môže radikálne zmeniť pod ťarchou svojich súčasných problémov. Preto aj keď je dnešná cena o pár sto dolárov vyššia ako sú náklady na ťažbu zlata, priestor do hora je takmer neobmedzený. Preto, keď uvažujeme, kam až môže ísť cena zlata, stačí zapojiť jednoduchú matematiku:


 

 

  • 675$ – produkčné variabilné náklady na zlato. Z dlhodobého hľadiska nemôže poklesnúť pod túto cenu, keďže by sa neoplatilo ďalej ťažiť
  • 2.615$ – takú cenu dosiahlo zlato v roku 1980 pri započítaní inflácie
  • 15.000$ – približná cena zlata, pokiaľ by zlato malo pokryť všetky svetové dlhy. Keby sa mal svet vrátiť k zlatému štandardu, potom by toto mohla byť odpovedajúca cena zlata
  • 52.831$ – pomer všetkých peňazí v USA (dolárov) k oficiálnym zásobám zlata (13,7 bilióna / 261 miliónov uncí)

 



 

Zlato si udržuje hodnotu

Papierové peniaze neustále strácajú na hodnote tempom približne 2% ročne. Kedysi bolo 100$ majetkom a teraz si za ne môžeme kúpiť iba jednu lepšiu večeru – dolár totiž stratil za 100 rokov 96% svojej kúpnej sily. Podobne sú na tom ostatné meny, ich hodnota sa každým dňom oslabuje. Priložený graf ukazuje hodnotu dolára, pričom vidíme, že odkedy vznikol FED (1913) a súčasná hospodárska politika založená na ekonomických stimuloch, hodnota meny prudko klesá.

Kúpna sila amerického dolára



 

Zlato je istota

 

  • cena zlata – posledných 30 rokov sa vyvíjala nezávisle na akciových trhoch
  • zlato dokázalo pri kolapsoch na svetových burzách vždy vykázať cenový nárast
  • zlato – ochrana pred infláciou – v 70-tych a 80-tych rokoch, cena zlata zaznamenala nárast už pred ako aj počas narastajúcej miery inflácie
  • jednotlivé meny – inflácia = strácajú svoju kúpnu silu, zlato si zachováva z dlhodobého hľadiska svoju hodnotu - napr. USD stratil za posledných 100 rokov 96% svojej hodnoty!
  • zlato je jedinečné a jeho zásoby sú obmedzené a vyčerpateľné... výpočty odborníkov ukazujú, že bolo vyčerpaných viac ako 70% hospodársky vyťažiteľných zásob (zdroj: Deutsche Bank, Erste Bank)
  • dopyt po investičnom zlate prudko vzrástol najmä v dôsledku finančnej krízy